Увага: коронавірус!

Якого походження коронавірус: природного чи штучного?

КОРОНАВІРУС (СoV) вперше був виділений в 1965 році англійськими вченими Д. Тайрелом та М. Біноєм від пацієнта з гострим ринітом, повторно вірус був ідентифікований у дітей з кишковою інфекцією.

Родина CORONAVIRIDAE включає близько чотирьох десятків РНК-вмісних вірусів, з яких щорічно 4 ендемічних типи (OC43, 229E, HKU1 та NL63) є причиною від 4 до 20 % випадків захворюваності на гострі респіраторні захворювання, зрідка інфекція може мати важкий перебіг – на кшталт пневмонії.

Типовим для такого типу вірусів є антигенний дрейф, що полягає в постійних змінах структури вірусних антигенів, як наслідок точкових мутацій генів в процесі їх реплікації. Результатом такого процесу є утворення нового, раніше невідомого штаму вірусу, що не викликає імунну відповідь в інфікованому організмі.

Поява нового коронавірусу (nCoV), що спровокував спалах у 2020 році логічно вкладається в природні механізми утворення нових вірусних штамів.

Чи відрізняються методи профілактики коронавірусної інфекції від загальновідомих?

З огляду на повітряно-крапельний механізм передачі вірусу, превентивні заходи ідентичні загальновідомим щодо профілактики вірусних захворювань.

Однак, згідно рекомендацій ВООЗ, додатково необхідно уникати відвідування тваринних ринків та безпосереднього контакту з дикими тваринами.

НЕ вживати погано термічно оброблену їжу тваринного походження (коронавірус гине при температурі приготування – 700).

Ці додаткові профілактичні міри обумовлені ймовірними проміжними хазяїнами коронавірусу – один з яких, на думку вчених, панголін, за яким полюють браконьєри.

Чи характерна сезонність для коронавірусної інфекції?

По перше, повітряно-крапельний механізм передачі коронавирусу обумовлює його зимову сезонність, адже віруси у складі краплин, які потрапляють в повітря при кашлі чи чханні від хворого зависають в холодному повітрі довше, аніж в теплому, що й збільшує швидкість їх розповсюдження в зимову пору року.

По-друге, очевидним є той факт, що в холодну пору року масове скупчення людей зустрічається частіше, що й підвищує ризик розповсюдження захворювань, які передаються повітряно-крапельним шляхом.

Коли і куди звертатися при підозрі на коронавірусну інфекцію?

На жаль, коронавірусна інфекція не має жодних патогномонічних симптомів. Клініка схожа до низки відомих та частих вірусів (риновірус, парагрип, респіраторно-синцитіальний вірус і т.д.), що вражають респіраторний тракт, від звичного нездужання з субфібрилітетом, болем при ковтанні, чханням, головним болем, ринореєю до надсадного кашлю та задишки, як прояв розвитку грізного ускладнення – атипової пневмонії.

Діагностика коронавіруснох інфекції проводиться ВООЗівськими тест-системами, що знаходяться у вірусологічній референс-лабораторії Центру громадського здоров’я України.

В Україні розроблено власну тест-систему за допомогою якої буде проводитись ідентифікація вірусу у пацієнтів, що знаходяться в обсервації.
Таким чином, Україна забезпечена достатньою кількістю тест-систем, для проведення вчасного та якісного моніторингу коронавірусу.

Чим такий небезпечний новий коронавірус?

«SARS-CoV-2» – офіційна назва нового коронавірусу, обумовлена подібністю його геному до вже відомого вірусу «SARS-COV», що викликав спалах тяжкого гострого респіраторного синдрому, який забрав життя тисячі людей в 2002 – 2003 роках.

Однією з основних причин летальності від «COVID-19» (офіційно затверджена скорочена назва коронавірусної хвороби 2019) є гостра дихальна недостатність, зумовлена порушенням дифузії газів. При цьому пацієнт потребує негайної екстракорпоральної оксигенації, що потребує специфічної апаратури.