Хронічні вушні інфекції зазвичай провокуються перфорацією барабанної перетинки, захворюваннями слизової оболонки середнього вуха і холестеатомою середнього вуха.
Зміст
Перфорація барабанної перетинки
Перфорація – невеликий отвір в барабанній перетинкці. Причиною виникнення перфорації є вушні інфекції і травми середнього вуха. Іноді барабанна перетинка відновлюється самостійно, якщо ж цього не відбувається, необхідно виконати хірургічне втручання. Для відновлення барабанної перетинки, як трансплантат використовують хрящ з ділянки над вухом або шкіру з слухового проходу.
Основними показаннями для хірургічного відновлення барабанної перетинки є втрата слуху і інфекції середнього вуха. Успішна операція допомагає повернути слух і знижує ймовірність інфекції, оскільки вода і інші речовини більше не потрапляють в середнє вухо. Операція проводиться через вушний канал під місцевою анестезією, якщо перфорація (отвір) невелика і зручно розташована. Якщо перфорація великого розміру, а також має місце інфекція, пацієнта оперують під загальною анестезією, провівши розріз за вухом. З цього розрізу викроюється тонкий клапоть шкіри, який згодом використовується для зашивання отвору в барабанній перетинці. 85-95% успіху операції залежить від розміру і розташування перфорації і наявності або відсутності вушної інфекції. Ризик глухоти в оперованому вусі становить менше 1%. Тимчасова зміна смаку і оніміння язика з боку оперованого вуха трапляється у 10-20% пацієнтів, якщо був пошкоджений смакової нерв.
Інфекційні захворювання середнього вуха
Інфекційне запалення середнього вуха (отит).
Занесення інфекції на слизову оболонку середнього вуха зазвичай пов’язане з перфорацією барабанної перетинки. Одужання залежить від успішності лікування самої перфорації.
При інфекційному захворюванні середнього вуха можливе виконання хірургічного втручання, під час якого здійснюється шунтування барабанної перетинки. Операція сприяє відтоку гною із середнього вуха, допомагаючи справитися з інфекцією. 80-90% випадків лікування інфекційного запалення середнього вуха проходить успішно.
Ризики операції ті ж, що і для лікування перфорації барабанної перетинки, з тією лише різницею, що частіше відбувається зміна смаку. Також у 1% пацієнтів спостерігається втрата тонусу м’язів обличчя (зазвичай тимчасова), особливо якщо інфекція торкнулася лицевого нерва в середньому вусі.
Холестеатома
Холестеатома – це пухлиноподібне утворення (кіста) за барабанною перетинкою. Тканина, з якої складається дана кіста, практично така ж, як і де-небудь ще, за винятком того, що вона може зруйнувати кістку, привести до погіршення слуху і викликати інфекцію в міру зростання кісти. Тому холестеатому слід видаляти хірургічним шляхом, часто в два етапи.
На першому етапі відбувається видалення холестеатоми і відновлення барабанної перетинки. На другому – відновлення слуху. Успіх операції складає близько 85%, а шанс на значне поліпшення слуху – близько 80%.
Хірургічні ризики аналогічні ризикам при хронічних інфекціях вуха, але трохи вище при холестеатомі через більш широку кісткову деструкцію, викликаної самою холестеатомою.