Тромби – це гелеподібні згустки крові, які утворюються у венах або артеріях, коли кров переходить з рідкої у частково тверду фазу. Якщо ви поранились, система згортання крові може захистити вас від сильної кровотечі. Ця функція організму може допомагати у певних ситуаціях. Але тромби, які утворились, можуть бути небезпечними.
Тромб може розміщуватись в одному місці (тромбоз) або переміщуватися по судинах (емболія). Симптоми та лікування при утворенні тромбів залежать від місця утворення згустку та шкоди, яку він може завдати. Обізнаність щодо найпоширеніших ознак та факторів ризику виникнення тромбів може допомогти виявити або запобігти небезпечному для життя стану.
Зміст
- Небезпека тромбозу для здоров’я
- Симптоми тромбозу
- Діагностика тромбозу
- Лікування тромбозу
- Профілактика тромбозу
Небезпека тромбозу для здоров’я
Тромби, що утворюються в артеріях або венах можуть бути небезпечними. Важливо негайно звертатися по медичну допомогу, якщо ви підозрюєте наявність тромбу.
Тромб, який утворився у великих венах, викликає тромбоз глибоких вен (ТГВ). Стабільний згусток крові або той, що залишається на одному місці, може не зашкодити вам. Тромб, який відірвався і починає рухатися кров’яним руслом, небезпечний.
Одна з найактуальніших проблем при утворенні тромбів – це коли тромб із глибоких вен потрапляє до легень і затримується там. Цей стан називається легеневою емболією, внаслідок цього може відбутись зупинка кровообігу, що має серйозні та навіть летальні наслідки.
Симптоми тромбозу
Симптоми при виникненні тромбу залежать від місця, у якому він утворився. У деяких людей перебіг може бути безсимптомним.
Варіанти локалізації тромбів:
- Черевна порожнина: тромби у цій ділянці можуть викликати біль, нудоту та блювання.
- Кінцівки: тромб у нозі чи руці може проявлятись болем або підвищеною тактильною чутливістю. Набряки, почервоніння, підвищена температура у ділянці ураження – також поширені симптоми.
- Мозок: тромбоз судин мозку (інсульт) може викликати цілий ряд симптомів залежно від того, у якій ділянці мозку він локалізується. Може спричинити порушення мовлення та зору. Іноді виникають судоми.
- Серце та легені: якщо згусток крові локалізується в серці, виникають симптоми серцевого нападу – інтенсивний тиснучий біль за грудниною, що може іррадіювати в ліву руку, підвищена пітливість та/або задишка.
- Локалізація тромбу в легенях може викликати біль у грудях, утруднене дихання, іноді кровохаркання.
Діагностика тромбозу
Симптоми тромбозу можуть імітувати інші порушення стану здоров’я. Лікарі використовують різні тести, щоб виявити тромби та/або виключити інші причини. Якщо лікар підозрює утворення тромбу, він може рекомендувати наступні тести:
- Аналіз крові: у деяких випадках простий аналіз крові – усе, що необхідно, щоб виключити утворення тромбу.
- Ультразвукове дослідження: забезпечує чіткий огляд вен та кровотоку в них.
- Комп’ютерна томографія (КТ): залежно від симптоматики виконують КТ голови, живота або грудної клітки. Лікарі використовують цей метод візуалізації, щоб підтвердити наявність тромбозу. КТ може допомогти виключити інші причини виникнення симптомів.
- Магнітно-резонансна ангіографія (МРА): цей метод подібний до магнітно-резонансної томографії (МРТ). МРА спеціально спрямована на огляд судин.
- Визначення легеневої вентиляції/перфузії: цей метод сканування використовується для вимірювання функції дихання (вентиляції) та кровообігу (перфузії) в легенях.
Лікування тромбозу
Коли лікарі виявляють тромбози, особливо тромбоз глибоких вен, метою лікування є профілактика збільшення або розпаду тромбу. Лікування також може зменшити вірогідність утворення тромбів у майбутньому. Воно залежить від місця знаходження кров’яного згустка та шкоди, яку він може завдати. Лікар може рекомендувати:
- Медикаментозне лікування: антикоагулянти, або кроворозріджуючі засоби – допомагають запобігти утворенню тромбів. Якщо виникли небезпечні для життя тромбози, рекомендують тромболітичні препарати – вони можуть розчинити згустки, які вже утворились.
- Компресійні панчохи: вони щільно облягають та створюють тиск для зменшення набряку або запобігання утворенню тромбів.
- Хірургічне втручання: виконується процедура тромболізису за допомогою ендоваскулярного катетера, який скеровується до тромбу. Катетер доставляє препарат безпосередньо в ділянку навколо тромбу, що допомагає йому розчинитись. Тромбектомія – оперативне втручання, при якому використовують спеціальні інструменти для видалення згустків крові.
- Стентування: лікарі можуть вирішити встановити стент, який буде підтримувати кровоносну судину відкритою.
- Кава-фільтри: у деяких випадках людина не має можливості приймати антикоагулянти, тоді встановлюється фільтр у нижню порожнисту вену (найбільшу вену тіла), щоб захоплювати згустки крові, перш ніж вони зможуть потрапити до легень.
Тромбоз може призвести до серйозних наслідків. Негайно зателефонуйте своєму лікарю або викличте “швидку допомогу”, якщо у вас виник раптовий набряк на руці чи нозі, біль за грудниною або з’явились порушення дихання чи проблеми із зором або мовленням.
Профілактика тромбозу
Ви можете знизити ризик утворення тромбів, дотримуючись таких порад:
- Регулярно виконуйте фізичні вправи.
- Киньте палити.
- Харчуйтеся правильно.
- Контролюйте разом з лікарем такі проблеми, як високий артеріальний тиск та цукровий діабет.
Якщо ви стурбовані, що маєте ризик утворення тромбів у певних ситуаціях, під час подорожі або після операції, ваш лікар може надати більше інформації щодо інших звичок, які можуть допомогти у профілактиці тромбозів.