Ботулізм – потенційно смертельна за відсутності лікування хвороба, що вражає центральну нервову систему. Захворювання розвивається при потраплянні в організм людини токсинів ботуліністичної палички, що викликають параліч скелетних та дихальних м’язів.
При виникненні симптомів ботулізму слід негайно звернутися по медичну допомогу.
Зміст
- Класифікація ботулізму
- Причини ботулізму
- Симптоми ботулізму
- Діагностика ботулізму
- Лікування ботулізму
- Можливі ускладнення ботулізму
- Профілактика ботулізму
- Прогноз ботулізму
Класифікація ботулізму
Захворювання класифікують за способом потрапляння токсинів до організму. Найпоширенішими є 3 наступні види:
- харчовий ботулізм;
- ботулізм немовлят;
- рановий ботулізм.
Харчовий ботулізм
Харчовий ботулізм виникає при вживанні продуктів, що містять токсини. Неправильно оброблена їжа є сприятливим середовищем для розмноження клостридій, де вони виробляють ботуліністичні токсини. Домашні або придбані консерви та неправильно оброблені продукти є найпоширенішими джерелами ботулізму, але інші харчові продукти також можуть стати причиною зараження, небезпечними можуть бути:
- картопля, запечена в алюмінієвій фользі;
- сирні соуси;
- їжа, що надто довго зберігалася гарячою або тривалий час залишалася неохолодженою.
Ботулізм немовлят
Ботулізм немовлят виникає після надходження в шлунково-кишковий тракт бактеріальних спор, які, зазвичай, знаходяться в ґрунті, або при вживанні продуктів, що містять спори, найпоширенішим з них є мед. Після потрапляння в організм спори перетворюються на бактерії, які розмножуються всередині кишківника дитини й виділяють токсини.
На відміну від дітей до 1 року, діти старшого віку та дорослі мають природний захист від колонізації кишківника. З цієї причини дітям до 1 року не рекомендований до вживання мед.
Рановий ботулізм
Рановий ботулізм розвивається при потраплянні клостридій у рану, де вони починають активно розмножуватися й виробляти токсини. Такий тип ботулізму найчастіше зустрічається в ін’єкційних наркоманів. У рідкісних випадках він може виникнути після операції або важкої травми.
Причини ботулізму
Деякі бактерії, наприклад, Clostridium botulinum і Clostridium butyricum, продукують ботуліністичні токсини. Спори цих бактерій зазвичай знаходяться в ґрунті в неактивному стані, але іноді вони можуть викликати ботулізм у людини.
Лише наявність певних сприятливих умов може спричинити проростання спор і подальше розмноження бактерій. Зрілі бактерії виділяють токсини, які швидко надходять у кров і зв’язуються з нервами. Симптоми ботулізму розвиваються тоді, коли уражені нерви більше не виконують своїх функцій. Фактори, що сприяють проростанню спор, включають:
- нестачу кисню;
- низьку кислотність;
- занадто низьку температуру обробки їжі (звичайне кип’ятіння не знищує спори);
- занадто високу температуру зберігання продуктів.
Симптоми ботулізму
Симптоми ботулізму починають проявлятися з м’язів обличчя, очей та глотки. Вони виникають протягом кількох годин або днів після потрапляння спор в організм людини. Без лікування прояви захворювання можуть поширюватись на інші частини тіла. Симптоми включають:
- опущення повік;
- двоїння в очах або розмитий зір;
- нечітке мовлення;
- сухість у роті;
- ускладнене ковтання;
- ускладнене дихання;
- параліч рук або ніг.
Діагностика ботулізму
Для діагностики ботулізму необхідне всебічне обстеження, включаючи неврологічний огляд, який передбачає обов’язкову перевірку наявності слабких або паралізованих м’язів. Подібні симптоми виникають і при інших захворюваннях, наприклад інсульті або синдромі Гійєна-Барре. Іноді лікарям необхідно провести додаткові обстеження, щоб підтвердити ботулізм.
Для встановлення остаточного діагнозу лікар може призначити дослідження, яке встановлює наявність токсинів у крові або калі. Підозрілі зразки харчових продуктів також слід перевірити на наявність токсинів. Оскільки для отримання результатів обстежень може знадобитися кілька днів, лікування зазвичай розпочинають одразу.
Лікування ботулізму
Для виведення токсинів ботулізму з організму застосовуються різноманітні методи. З цією метою найчастіше використовується антитоксична сироватка, яка містить антитіла, що вибірково зв’язують та нейтралізують токсини. Зв’язані з антитілами токсини вже не здатні впливати на нервову систему, і симптоми захворювання починають відступати.
У випадку ранового ботулізму може знадобитися операція, при якій хірургічним шляхом видаляють інфіковані ділянки рани. Після такого оперативного втручання необхідний прийом антибактеріальних препаратів для запобігання рецидиву інфекції.
У деяких пацієнтів симптоми можуть прогресувати до життєво небезпечних, як-от пригнічення або зупинка дихання. У таких випадках до моменту відновлення самостійного дихання пацієнтів переводять на штучну вентиляцію легень.
Можливі ускладнення ботулізму
Ботулізм може призвести до паралічу м’язів, які забезпечують ковтання та дихання. Це може стати причиною, у тому числі фатальною, розладів дихання. Внаслідок паралічу м’язів глотки й порушення ковтання можлива аспірація їжі або вмісту шлунку в дихальні шляхи.
Залежно від важкості випадку одужання від ботулізму може тривати тижні, місяці чи навіть роки. Більшість пацієнтів, які вчасно отримали лікування, повністю одужують менш ніж за 2 тижні.
Деякі пацієнти відчувають втому та задишку протягом багатьох років після перенесеного ботулізму. Дихальні вправи та інші методи лікування можуть допомогти їм зменшити подібні симптоми. При наявності стійких дихальних розладів, можливо, доведеться продовжити штучну вентиляцію легень протягом кількох тижнів або навіть місяців.
Профілактика ботулізму
Ви можете вжити наступних заходів для попередження найпоширеніших видів ботулізму.
Харчовий ботулізм:
- Охолоджуйте щойно приготовану їжу впродовж найближчих 2 годин. Правильне охолодження різко пригнічує вироблення спор бактеріям.
- Ретельно готуйте їжу.
- Уникайте вживання консервів, які виглядають пошкодженими або мають опуклу кришку. Це може бути ознакою утворення газу бактеріями.
Ботулізм немовлят: не давайте мед дітям до 1 року.
Рановий ботулізм:
- Не вживайте ін’єкційних наркотиків.
- Зверніться по медичну допомогу для обробки ран з ознаками інфікування, включаючи почервоніння, біль, набряк або наявність гною.
- Ретельно очищуйте рани від бруду та ґрунту.
Прогноз ботулізму
За відсутності лікування ботулізм може закінчитися смертю. Але більшість пацієнтів, яким вчасно встановлено діагноз та призначено лікування, можуть повністю одужати.