Хвороба де Кервена (стенозуючий тендовагініт) – запалення сухожилля, згинаючого великий палець руки. Запалені сухожилля та їхні оболонки (синовіальні піхви кисті) відчувають тертя всередині звуженого (стенозуючого) тунелю, крізь який вони проходять. Результатом стає біль, який може поширюватися від основи великого пальця до передпліччя.
Хвороба де Кервена отримала свою назву на честь швейцарського хірурга, який описав цей стан у 1895 році. Захворювання є одним з поширених видів запалення сухожиль.
Зміст
- Причини виникнення хвороби де Кервена
- Фактори ризику хвороби де Кервена
- Симптоми хвороби де Кервена
- Методи діагностики хвороби де Кервена
- Лікування хвороби де Кервена
- Ризики й ускладнення після операції при хворобі де Кервена
Причини виникнення хвороби де Кервена
Надмірне навантаження, однотипні рухи, що повторюються, пряма травма сухожилля або великого пальця й деякі запальні стани, зокрема ревматоїдний артрит, є причиною виникнення хвороби де Кервена. Садівництво, заняття спортом і різні види праці можуть погіршити стан.
Захворювання спостерігається у вагітних жінок в останньому триместрі й матерів, що годують.
Часто причина появи хвороби невідома.
Фактори ризику хвороби де Кервена
Жінки піддаються захворюванню у 8-10 разів частіше за чоловіків. Люди, що займаються діяльністю, яка потребує бічного руху зап’ястя при захопленні великим пальцем (наприклад, удари молотком, катання на лижах), більш схильні до розвитку хвороби де Кервена.
Симптоми хвороби де Кервена
Біль виникає за великим пальцем, безпосередньо над двома сухожиллями – коротким розгиначем великого пальця й довгим м’язом, що відводить великий палець. Симптоми хвороби де Кервена:
- біль наростає з часом або з’являється в миттєво;
- у деяких випадках біль може передаватися (віддавати) у передпліччя;
- рух великого пальця стає складним і болючим, особливо під час затискання або захоплення предметів;
- можлива поява набряку біля основи великого пальця;
- у деяких випадках біль відчувається тільки при прямому тиску на дану область.
Методи діагностики хвороби де Кервена
Тест Фінкельштейна найбільш часто використовується для діагностики хвороби де Кервена. Лікар просить пацієнта стиснути кулак, поклавши великий палець на долоню, і зробити кілька рухів зап’ястям. Під час нахилу зап’ястя в бік мізинця (як при наведенні вудки), запалені сухожилля витягуються. Якщо цей рух викликає гострий біль у людини, то в неї розвивається хвороба де Кервена. Артрит та інші форми тендиніта також можуть викликати симптоми цього захворювання.
Лікування хвороби де Кервена
Основними завданнями лікування є полегшення болю, пов’язаного із захворюванням, і поліпшення рухливості та функціонування кисті руки.
Лікування звичайно включає носіння шини 24 години на добу протягом 4-6 тижнів для іммобілізації ураженої ділянки й утримання від будь-яких дій, які можуть погіршити стан. Лід застосовується для зменшення запалення.
Якщо симптоми не минають, лікар може порекомендувати протизапальні препарати для прийому перорально або у вигляді ін’єкцій, щоб зменшити набряк. Якщо хвороба де Кервена не піддається консервативному лікуванню, може бути рекомендоване хірургічне втручання.
Ризики й ускладнення після операції під час хвороби де Кервена
Ризики після операції такі:
- травма нерва;
- інфекції;
- кровотеча;
- ригідність великого пальця;
- рецидив захворювання;
- біль або оніміння в кінцівці, яку оперували.