Протягом усього життя людина, у середньому, проходить таку відстань, ніби вона обійшла земну кулю п’ять разів. Тому не дивно, що майже у 75% населення виникають хвороби стоп. У спортсменів ці проблеми зустрічаються ще частіше. Вивих гомілковостопного суглоба (щиколотки) становить 15% усіх спортивних травм. Він виникає в результаті різкого повороту стопи, що і є причиною вивиху.
Зміст
- Перша допомога при вивиху щиколотки (гомілковостопного суглоба)
- Розтягнення і розрив зв’язок щиколотки (гомілковостопного суглоба)
- Хронічне розтягнення зв’язок щиколотки
- Профілактика розтягнень гомілковостопного суглоба
Перша допомога при вивиху щиколотки (гомілковостопного суглоба)
Вивих щиколотки (гомілковостопного суглоба) – одне з ушкоджень, якому практично неможливо запобігти. Проте існує ряд рекомендацій, дотримуючись яких можна знизити ризик вивиху. Необхідно носити відповідне взуття. Спортсмени можуть знизити ризик вивихів, враховуючи особливості покриття майданчику або корту, на яких відбуваються тренування і змагання. Багато випадків розтягнення зв‘язок можна безпосередньо віднести до порушення правил безпеки на слизькій підлозі у спортзалі або при нерівних поверхнях на спортивному майданчику.
У разі отримання травми кращими способами полегшення болю є:
- відпочинок і, по можливості, повне знерухомлення травмованої ноги;
- прикладання льоду до ураженої ділянки;
- накладання бандажа;
- підняття травмованої ноги вище рівня серця.
Для надання оперативної допомоги потерпілий повинен зняти взуття з пошкодженої ноги якомога швидше. Крім того, важливо прикладати лід протягом 24 годин одразу після отримання травми. Для запобігання переохолодження слід міняти компрес з перервою в 20 хвилин. На вивихнуту щиколотку також слід накласти бандаж (він зменшить набряки при постійному тиску). Нарешті, важливо дати відпочити травмованій нозі. Прискорити одужання можна завдяки підняттю ноги вище рівня серця, закріпивши її положення на подушках або інших предметах. Цей спосіб допоможе зменшити набряк.
Більшість людей із вивихом щиколотки можуть розраховувати на повернення до своїх тренувальних програм протягом двох тижнів. Але значне розтягнення зв’язок може подовжити процес реабілітації.
Якщо болі в області гомілковостопного суглоба тривають більше 6 тижнів, слід звернутися до лікаря. На жаль, багато людей не сприймають травму щиколотки серйозно. Але при належному догляді за травмованою ногою і дотриманні рекомендацій лікаря можливо досягти швидкої реабілітації.
Розтягнення і розрив зв’язок щиколотки (гомілковостопного суглоба)
Це найпоширеніша спортивна травма, що складає 38-45% випадків у деяких видах спорту. 85% усіх травм щиколотки належать до “інверсійного типу” (вивих щиколотки всередину). При такому типі пошкоджуються бічні або зовнішні зв’язки щиколотки.
Симптоми вивиху щиколотки (гомілковостопного суглоба):
- припухлість уздовж пошкодженої зв’язки;
- зміна кольору шкіри в області щиколотки або стопи;
- труднощі та біль при ходьбі.
Лікування вивиху щиколотки включає:
- реабілітаційні заходи;
- рентген, щоб виключити ймовірність перелому;
- застосування знеболюючих препаратів для контролю болю;
- інтервальне використання компресів із льоду по 15 хвилин;
- підняття травмованої ноги вище рівня серця.
Профілактика вивиху щиколотки включає:
- дотримання правил безпеки під час фізичної активності;
- використання фіксуючих пристроїв для гомілковостопного суглоба з метою уникнення травмувань.
Хронічне розтягнення зв’язок щиколотки
Хронічне розтягнення зв’язок щиколотки (гомілковостопного суглоба) – це результат повторних вивихів, пов’язаний з частими набряками й болем.
Лікування хронічного розтягнення зв’язок щиколотки включає:
- реабілітаційні заходи;
- забезпечення відпочинку для пошкодженої ноги і, по можливості, повне знерухомлення;
- прикладання льоду до травмованої щиколотки;
- накладання бандажа;
- підняття травмованої ноги вище рівня серця;
- визначення переліку зміцнювальних вправ для ніг і техніки балансування відповідно до рекомендацій лікаря;
- зрідка застосовується хірургічне втручання (при повторних травмах).
Профілактика хронічних розтягнень зв’язок щиколотки включає:
- дотримання правил безпеки під час фізичної активності;
- слідування рекомендаціям лікаря при повторному вивиху щиколотки.
Профілактика розтягнень гомілковостопного суглоба
Розрив зв’язок – це пошкодження міцних волокон (зв’язок), що з’єднують одну кістку з іншою. Вивих щиколотки може перешкоджати участі спортсмена в змаганнях від 1-2 днів до 6 тижнів, у залежності від ступеня тяжкості травми.
Профілактика травм щиколотки включає:
- тренування на гнучкість (розтягнення литкових м’язів необхідне для підготовки до бігу та стрибків. Виконання вправ на гнучкість передбачає три підходи по 30 секунд. Біль не повинен відчуватися при розтягуванні);
- виконання зміцнювальних вправ (комплексна підготовка м’язів до фізичних навантажень. Для зміцнення м’язів усередині і зовні щиколотки (м’язи гомілки, тильні м‘язи стопи) рекомендується виконувати вправи з використанням спортивних гумок. Також виконання програми вправ (підняття колін 30 разів, ходьба на п’ятах) допоможе зміцнити м’язи гомілки);
- пропріоцепцію (в організмі людини є рецептори, які знаходяться у сухожиллях м’язів, зв’язках та інших м’яких тканинах, що оточують суглоби. Вони відповідають за передачу інформації від подразника до центральної нервової системи. Проста вправа, яка може допомогти тренувати реакцію нервових закінчень, – балансування на одній нозі. Стояти на одній нозі необхідно 30-60 секунд і потім повторити три рази. Після цього можна практикувати присідання на одній нозі, виконувати 1 підхід по 15 разів і міняти ногу).